• Bültenimize Kaydolun

Global Compact Foundation
Geçmiş Dönem Başkanı

Sir Mark Moody-Stuart

Danışma Kurulu Üyesi

Sir Mark Moody-Stuart Global Compact Foundation'ın başkanı ve HSBC, Accenture ve Saudi Aramco şirketlerinde direktördür. Antigua’da doğan Sir Mark, Hollanda, İspanya, Umman, Brunei, Avusturalya, Nijerya, Türkiye, Malezya, Birleşik Krallık gibi ülkelerde yaşamıştır. Dr. Moody-Stuart, 1966 yılında Royal Dutch/Shell şirketinde araştırmacı jeolog olarak çalışmaya başlamış, 1998-2001 yılları arasında ise grup şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmüştür.

Dr. Moody-Stuart, G-8 Yenilenebilir Enerji Çalışma Grubu'nun eş-başkanlığını ve “International Chamber of Commerce” ve “The World Business Council for Sustainable Development” tarafından 2002 yılında Johannesburg’te ortak olarak girişim olan başlayan ve Sürdürülebilir Kalkınma Dünya Zirvesi’ne dönüşen “Business Action for Sustainable Development”ın başkanlığını yürütmüştür. “International Institute for Sustainable Development” (2003-2011) ve “Global Reporting Initiative” (2001-2007) yönetim kurullarında görev almış olan Dr. Moody-Stuart, Nuffield Hastanesi’nde yöneticilik yapmıştır. 2001-2004 yılları arasında BM Sekreterliği, “Global Compact” General Danışma Kurulu üyesi ve “UN Global Compact” Yönetim Kurulu üyesi ve 2006 yılında “Global Compact Foundation” Başkanlığını yürütmüştür.

Lisans eğitimini Shewsbury School ve doktora eğitimi St.John’s College,Cambridge’ten jeoloji alanında tamamlamış olup, 2001 yılında aynı üniversitede akademik üye olmuştur.

Biliyor muydunuz?

2000 yılında, Büyük Britanya tarafından, Komutan Şövalyelik Nişanı (Knight Commander of the Order of St. Michael ve St. George) ile ödüllendirildi.