• Bültenimize Kaydolun

ARGE Danışmanlık
Yönetim Kurulu Başkanı

Dr. Yılmaz Argüden

Mütevelli Heyeti Başkanı

Dr. Argüden kurumları geleceğe hazırlama çalışmaları, geliştirdiği yaratıcı ve yenilikçi yönetim stratejileri ve toplumsal katkılarıyla ile tanınan ARGE Danışmanlık’ın Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Strateji, iş mükemmelliği, kurumsallaşma ve sürdürülebilirlik konularında birçok Türk ve yabancı şirkete yönetim danışmanlığı hizmetleri vermektedir. UN Global Compact imzalayan ilk Türk şirketi olan ARGE, Avrupa Parlamentosu’nda kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ile geleceği şekillendiren en iyi üç şirket arasında değerlendirilmiş ve B20 Yönetişim ve Sürdürülebilirlik Bilgi Ortağı seçilmiş, Avrupa Kalite Vakfı, EFQM Danışmanlık Kurumu ve Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi, IFRS Entegre Raporlama Gelişim Ortağı lisansı kazanmıştır.

Rothschild & Co. yatırım bankasının Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığının yanı sıra kariyeri boyunca çeşitli ülkelerde 70’i aşkın şirketin yönetim kurulunda görev almıştır. Deneyimlerini Boğaziçi Üniversitesi’nde, Koç Üniversitesi’nde ve Harp Akademilerinde strateji dersi vererek, kitapları ve köşe yazılarıyla paylaşmaktadır.

Yönetim Kurulları ve Yönetişim konusundaki çalışmalarıyla dünyada tanınan, kitapları ve makaleleri birçok dilde yayınlanan Dr. Argüden, IFC Kurumsal Yönetişim Danışma Kurulu üyeliği, Business at OECD (BIAC) Yönetişim Komitesi Başkanlığı gibi uluslararası görevler ile Argüden Yönetişim Akademisi Vakfı’nın Mütevelli Heyet Başkanlığını yürütmektedir.

Ulusal Ağlar Dünya Başkanı seçilerek dünyanın en yaygın sürdürülebilirlik platformu olan UN Global Compact Yönetim Kurulu’nda görev aldı. KalDer Başkanlığı sırasında Ulusal Kalite Hareketini başlattı. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Özel Sektör Gönüllüler Derneği, BÜMED, Tesev, Türk-Amerikan ve Türk-Kanada İş Konseyleri gibi birçok sivil toplum kuruluşunun kuruculuğunu ve/veya liderliğini üstlendi.

Boğaziçi Üniversitesini hem Birincilik, hem de öğrenci liderliği için Rektör Ödülü alarak; RAND Graduate Insitute’daki Stratejik Analizler alanındaki Doktorasını ise Üstün Başarı ile tamamladı. Tarsus Amerikan Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi basketbol takımları ile üç kez Türkiye Şampiyonluğu yaşadı. Türkiye Basketbol Federasyonu Asbaşkanlığı yaptı.

Stratejik Liderlik, Üstün Vatandaşlık, Seçkin Kariyer gibi birçok ödül sahibi olan Dr. Argüden, yaşam kalitesini yükseltme çalışmaları nedeniyle Dünya Ekonomik Forumu tarafından Geleceğin 100 Global Lideri arasına seçildi.

Biliyor muydunuz?

Biri liselerarası diğer ikisi üniversitelerarası olmak üzere üç kez Türkiye Basketbol Şampiyonu olan takımlarda oynadı.