• Bültenimize Kaydolun

Entegre Düşünce Buluşması

2017 Şubat ayında, Borsa İstanbul’da düzenlenen bir gong töreniyle, Borsa İstanbul, TÜSİAD, TKYD, UN Global Compact Türkiye, SKD Türkiye, IIRC Türkiye Büyükelçisi, Prof. Güler Aras, Garanti Bankası ve Çimsa katılımı ile Entegre Raporlama Türkiye Ağı (ERTA)’nın kuruluşunun duyurulmasında rol aldık.

Entegre Düşünce Buluşması

İstanbul, 13 Kasım 2017

“Entegre Düşünce” dünyada olduğu gibi, Türk iş dünyasında da gün geçtikçe daha çok duyulmaya başlayan yeni bir kavram. Öncelikle halka açık şirketlerin ilgi alanına giren “Entegre Raporlama” konusunda, Türkiye’de ilk adımı atan kurumlardan biri olduk. 2015 yılı faaliyetlerimizi Türkiye’nin ilk Entegre Raporu olarak yayımladık. 

Kitabın yazarlarından Prof. Mervyn E. King Güney Afrika’nın eski Devlet Başkanı, efsane lider Nelson Mandela’nın danışmanı, Global Raporlama İnisiyatifi (GRI) ve Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi (IIRC) Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Leigh Roberts ise Uluslararası Entegre Raporlama Çerçevesi hakkında dünyanın önde gelen uzmanlarındandır. 

İş dünyasını her geçen gün daha fazla heyecanlandıran Entegre Düşünce’yle ilgili, Danışma Kurulu üyemiz Prof. Mervyn E. King ve Leigh Roberts’ın birlikte kaleme aldığı “Entegre Düşünce: 21. Yüzyılın İş Yapma Şekli” adlı kitabı Türkçe’ye kazandırdık. Türk iş çevrelerinde konunun fayda ve çerçevesinin anlaşılmasında önemli katkıları olacak Kitabımızın tanıtımını, TİDE ve kurucuları arasında yer aldığımız ERTA işbirlikleri ile, Borsa İstanbul’daki Gong Töreni ile birlikte başlayan, daha sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde ve Akademizin kamu mezunları için Ankara’da gerçekleştirdiğimiz toplantılar ile gerçekleştirdik.

Entegre Düşünce ve bütünsel yaklaşımla değer yaratma üzerine konuştuğumuz, Entegre Raporlama yolculuğumuza dair deneyimlerimizi paylaştığımız etkinliğimize kamu liderleri ve uzmanlarını, uluslararası örgütleri, sivil toplum liderlerini, özel sektör liderlerini ve akademisyenleri davet ettik. İstanbul ve Ankara’da, iş dünyasından ve konu ile ilgili akademik dünyadan 100’e yakın kişiyle bir araya geldiğimiz toplantıda, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Pınar Ilgaz, Türkiye İç Denetim Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Menteş Albayrak, Boğaziçi Üniversitesi  İktisadi İdari Bilimler Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Nur İrem Nuhoğlu, Akademik Kurul Üyemiz (eski SPK Başkanı), Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi Büyükelçisi Prof. Dr. Vedat Akgiray konuşmacılar arasında yer aldı.

Toplantımızın onur konuğu Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi CEO’su Richard Howitt ise konuşmasında, iyi kurumsal yönetişimin, paydaş ilişkilerinin, entegre düşüncenin ve entegre raporlamanın 21. yüzyılda şirket yönetmek için ihtiyaç duyulan 4 temel araç olduğunun altını çizdi.